CZECH language

Bringing the text of SotS2 up to date for Russian and German players as well as expanding into other languages.

Moderators: motorbit, kenshiro, Eleahen, castewarkp

Forum rules
While this project lives or dies by the exceptional efforts of poly-lingual fans, there is the potential for debate. The main things to remember is that bad Russian/German is better than nothing at all, so while we respect that there are various and subtle options for certain words and concepts, please keep the debate here (not in the public docs), allow Kerberos and super-user mods to make final rulings, and regardless if your suggestions are used, your input was invaluable and you helped make it happen.
Post Reply
Tomik123cz

CZECH language

Post by Tomik123cz » Tue Jan 22, 2013 3:38 pm

In english: I have translated game into czech. I wil update Google docs this week. Who want czech language early, write me on PM and i after send you install file with czech language.

V češtině: Hlavní mechanismy hry jsou již všechny přeloženy, teď již jen dodělávám překlad technologického stromu a popisy modulů. Ještě tento týden bych měl aktualizovat google docs, kdy pak snad bude v dalším patchu již i náš rodný jazyk přímo ve hře. Pokud by měl někdo zájem o češtinu dříve, tak mi napiště na PM nebo je také na uloz.to nebo má oficiální stránku na lapiduch.cz, kde jí také můžete stáhnout. :D

Tomik123cz

Re: CZECH language

Post by Tomik123cz » Tue Jan 22, 2013 8:50 pm

Google docs was updated with czech texts. :D

Nahrál jsem vše, co jsem měl přeloženo, do Google docs. :D

Tomik123cz

Post by Tomik123cz » Sat Feb 02, 2013 5:29 pm

ENGLISH: Czech strings was updated with new translated texts. Translation of the rest texts continues. :D

ČESKY: Zase jsem něco přeložil a doplnil nově přidané texty. Tak snad již brzy proběhne aktualizace hry a čeština se objeví i přímo ve hře. :D

Tomik123cz

Post by Tomik123cz » Sun Feb 17, 2013 7:06 pm

ENGLISH: Czech strings was updated with new translated texts. Translation of the rest texts continues.

ČESKY: Opět jsem něco z technologického stromu přeložil a celkově češtinu i lépe vyladil. :D

Dri

Post by Dri » Mon Feb 18, 2013 12:16 am

Good to see fans of the game putting in a lot of time and effort to make it better! :thumbsup:

Tomik123cz

Post by Tomik123cz » Sun Apr 07, 2013 12:50 pm

ENGLISH: Czech strings was updated with new translated texts. Translation of the rest texts continues.

ČESKY: Opět jsem něco z technologického stromu přeložil, hlavně doplnil diakritiku a celkově češtinu i lépe vyladil. :D

Post Reply

Return to “Localization”